پرسش و پاسخ حقوقی
 
قالب وبلاگ

برنامه منسجم برای آزمون وکالت

یکی از مهمترین و اصولی ترین روش و طریقه درس خواندن بالاخص برای آمادگی برای آزمونهای تستی برنامه ریزی صحیح و مرتبط با آن آزمون می باشد. آمادگی و سطح بالای علمی بسیاری از شرکت کنندگان در آزمون وکالت موجب شده که رقابت در این آزمون بسیار سخت و پر استرس باشد. اما کسانی هستند که با برنامه ریزی صحیح توانسته اند در مدت زمان کوتاه نتیجه مطلوب را کسب نمایند. بنده نیز حسب تجربه برنامه ای برای آن دسته از کسانی که به هر دلیل دیر به فکر افتاده اند یا برنامه منظمی نداشته و هم اکنون سردر گم هستند که چه و چگونه باید بخوانند ارایه خواهم نمود امید است که مورد قبول واقع گردد. ( برنامه مذکور فقط برای یک یا دو ماه قبل از آزمون است)

مرحله اول: خودباوری

نه تنها در این آزمون بلکه در همه آزمونها باید به  خودباوری رسید. باید ایمان داشت که در آزمونی که پیش روست با همه رقیب هایی که داری موفق خواهی شد. همیشه به خودتان بگویید که قبول می شوم من هم مثل همه کسانی که در آزمون شرکت کرده اند حقوق خوانده ام همه آن چیزهایی که آنان می دانند من هم می دانم.

نکته حائز اهمیت آنست که شاید اکثر کسانی که در آزمون شرکت می کنند تجربه کار عملی در دادگاه یا سایر ارگانهای مرتبط را داشته باشند و یا حتی دانشجوی دکتری حقوق باشند و این شاید برای کسانی که لیسانس حقوق دارند و تازه درسشان تمام شده استرس ایجاد کرده و موجب ناامیدی گردد. اما باید توجه داشت که نحوه سوالات طوری است که تنها کسانی موفق خواهند شد که برنامه ریزی درست و صحیحی برای خواندن داشته و چون تنها از مواد قانونی سوال طرح خواهد شد بنابراین استدلال درست می بایست براساس ماده های قانونی باشد چراکه کار عملی نقش زیادی در یک آزمون که به صورت تئوری است نخواهد داشت. شاید کسانی دراطراف و دوروبر ما باشند که از نظر کارعملی بسیار با تجربه بوده اما هیچ وقت موفق به قبولی در کارشناسی ارشد و یا دکتری نشده و یا حتی در آزمون های مختلف وکالت نیز شرکت داشته و موفقیتی کسب نکرده اند، پس این نه تنها موجب ناامیدی نخواهد شد بلکه امید به قبولی را افزایش خواهد داد.

مرحله دوم: نظم

اتاقی را در نظر آورید که شما مجبور هستید آن را تمیز و مرتب کنید هر چه نگاه می کنید نمی دانید از کجا شروع به مرتب کردن آن کنید همین باعث بی انگیزگی و نامیدی در شما خواهد شد، به کنجی از اتاق رفته و بنشینیند و به همه جا بنگرید یک گوشه خالی از اتاق که به نظرتان بهترین مکان برای شروع کردن است را انتخاب کرده و آنچه که ضروری است دم دست باشد را آنجا گذاشته و با روحیه شروع به مرتب کردن نمایید بعد از مدتی اندک همه آنچه را نیاز ندارید مرتب کرده و بعد آنچه مورد نیاز است و بیشتر استفاده می کنید را دم دست و مرتب بچینید باورتان نمی شود اتاقی که فکر شما را مشغول کرده بود و نمی دانستید که از کجا و چطور مرتب کنید را در مدتی کم مرتب کرده بسیار راضی هستید.

درس خواندن هم به همین شکل است کتابهای زیادی را جمع کرده و هر بار یه کتاب را می خوانید نمی دانید کدام مهمتر است سردر گم شده اید هر بار منابع مختلفی را به شما معرفی میکنند، اما کسی موفق است که بداند چه کتابی را و چگونه بخواند.

کتابهایتان را از داخل کتابخانه تان بیرون بیاورید یک گوشه از کتابخانه را به منابع آزمون وکالت اختصاص داده و بقیه را در گوشه دیگر کتابخانه بچینید دو دل نباشد از بین دو کتاب یکی را انتخاب کنید بر فرض به شما گفته اند که برای آیین دادرسی کیفری آشوری را بخوانید و یکی دیگر گفته خالقی، از بین آن دو یکی را انتخاب کرده و مطمئن باشد همان مهمترین منبع است زیرا وقت شما اجازه نمی دهد که هردو منبع را بخوانید. سعی کنید منابعی که انتخاب می کنید در حد زمان شما تا 10 روز قبل از آزمون باشد. چرا که برنامه 10 روز قبل از آزمون بسیار متفاوت و به مراتب مهمتر از هر آنچه تاکنون خوانده و فراگرفته اید  حتی برای کسانی که فقط 10 روز قبل از آزمون می خواهند شروع به خواندن بنمایند. بنده به شخصه معتقدم آزمونهای تستی روش مناسبی برای پذیرش آنان که ارجح تر هستند نمی باشد اما چون در حال حاضر بر اساس همین روش آزمون برگزار می شود بایستی برنامه ریزی آن متناسب همین روش باشد.

مرحله سوم: چگونه خواندن و مطالعه کردن

شامل سه بخش:1.برنامه ریزی روزانه و هفتگی 2.تست زنی 3. نحوه درس خواندن در 10 روز آخر

1. برنامه ریزی:

برنامه ریزی شما باید براساس صبح عصر و شب باشد، کسانی که تازه شروع کرده و کسانی که از قبل خوانده اند برنامه اشان مختلف است آنان که تازه شروع کرده می بایست مدت زمان بیشتری را اختصاص دهند حداقل 10 ساعت در روز، و آنان که از قبل خوانده و آمادگی دارند حداقل 6 ساعت در روز، بیشتر ازاین خسته کننده و گیرایی شما به شدت پایین خواهد آمد. اما این 6 ساعت و یا 10 ساعت برای آنان که تازه شروع کرده اند فقط تا 10 روز قبل از آزمون است و میبایست 10 روز قبل از آزمون حداقل دو برابر شود.

برنامه ریزی پیشنهادی بنده به روش زیر است:

21 تا 22

17:30 تا 18:45

16 تا 17

11 تا 12:15

9:30 تا 10:30

7:30تا 9

 

اصول فقه

جزاعمومی

دادرسی کیفری

تجارت

دادرسی مدنی

مدنی

شنبه

اصول فقه

اختصاصی

دادرسی کیفری

تجارت

دادرسی مدنی

مدنی

یکشنبه

اصول فقه

عمومی

دادرسی کیفری

تجارت

دادرسی مدنی

مدنی

دوشنبه

اصول فقه

اختصاصی

دادرسی کیفری

تجارت

دادرسی مدنی

مدنی

سه شنبه

اصول فقه

عمومی

دادرسی کیفری

تجارت

دادرسی مدنی

مدنی

چهارشنبه

اصول فقه

اختصاصی

دادرسی کیفری

تجارت

دادرسی مدنی

مدنی

پنج شنبه

 

 

 

 

 

 

جمعه

 

برنامه فوق بسته به گیرایی شما در ساعت های روز می تواند تنظیم شود مثلا یکی گیرایش در شب بیشتر و در روز کمتر و یا مثلا صبح گیرایی بیشتری نسبت به بعداز ظهر دارد براساس همین گیرایی و مخصوصا اینکه کدام درس از نظر ضریب بالاتر و کدام قویتر هستید باید چیده شود. مثلا اگر گیرایی شما در صبح اول وقت بیشتر است و درس تجارت نسبت به بقیه دروس برای شما سخت تر است می بایست برنامه را جا به جا کرده و تجارت را به مدت یک هفته با مدت زمان بیشتر در صبح اول وقت  مطالعه کنید.

برنامه پیشنهادی برای یک هفته می باشد و شما بعد از یک هفته می بایست برنامه دلخواهتان را به دست آورید و براساس آن برنامه ریزی کنید. شاید برایتان سوال است که چرا در یک روز همه درس ها را باید خواند؟ بعضی ها عادت دارند که در روز یک یا دو کتاب را خوانده و روز بعد سراغ کتاب یا درس دیگری می روند این برنامه ریزی برای کسانی که می خواهند برای آزمون های تستی آماده شوند برنامه مناسبی نیست زیرا شما در یک روز و در ساعتی مشخص می باست به تمامی سوالات مربوط به همه درس ها پاسخ دهید با این روش یعنی برنامه ریزی به صورتی که گفته شد شما ذهنتان آماده می گردد که همزمان به سوالات مختلف غیر مرتبط با هم پاسخ دهد. چرا که شما قبلا همه دروس را با هم خوانده  و در مدت زمانی خاص ذهنتان را برای آزمونی که فقط در یک روز و ساعت مشخص برگزار می گردد اماده کرده اید.

2. تست زنی:

شما می بایست بعد از آنکه کمی آماده شدید شروع به تست زدن بکیند. مثلا شما هفته اول را خوانده اید بعد از هفته اول کتاب تست را باز کرده و از اول شروع می کنید دقت داشته باشید که تست ها را تا آنجایی که خوانده اید کار کنید و باید از برنامه جلو نیزنید.به عنوان مثال هفته اول مدنی را تا ماده360 خوانده اید در هفته دوم تست را شروع کرده و نیم ساعت در همان برنامه، تست کار کنید مثلا روزی یک ساعت و نیم مدنی می خوانید از هفته دوم روزی یک ساعت مدنی  و نیم ساعت تست.

برنامه مربوط به تست برای آن دسته از کسانی که از درس خواندن عقب افتاده اند پیشنهاد نمی شود و فقط درس هارا بخوانند و در 10 روز آخر پیشنهاد می شود هر روز یک از آزمونهای سالهای گذشته را کار کنند.

3. نحوه درس خواندن در 10 روزآخر:

مهمترین بخش درس خواندن و آماده شدن برای آزمونهای تستی مرور کردن سریع می باشد. یعنی شما بایستی 10 روز اخر هر آنچه خوانده اید حداقل 3 بار مرور کنید.

فقط و فقط ماده های قانونی را بخوانید به سراغ کتاب و تست نروید مگر برای آن دسته از افرادی که دیر شروع کرده و هرگز تست کار نکرده اند. برنامه تان را دو برابر کنید هر آنچه در توان دارید تا یک روز قبل از امتحان به کار ببنیند حافظه کوتاه مدت شما توانایی دریافت همه اطلاعات را به شما میدهد و شمارا برای آزمونی نابرابر آماده میکند شاید شما بعد از مدتی که از ازمون بگذرد اکثر مطالب را فراموش کنید اما آنچه مهم است قبولی شما در آزمون است. پس بسیار دقت کنید و خوب برنامه ریزی کنید که 10 روز آخر فقط و فقط مرور کنید. مثلا قانون ایین دادرسی کیفری 308 ماده است شما میتوانید خیلی راحت هر سه روز آن را یکبار مرور کنید دادرسی مدنی 4 روز و مدنی و...

اما برای کسانی که  احتمالا دچار استرس شوند پیشنهاد میگردد یک روز قبل از آزمون ساعت 4 صبح از خواب بیدار شده و آیین دادرسی کیفری یا آیین دادرسی مدنی را سعی کنند تا ساعت 8 صبح به صورت کامل مرور کنند. اگر عادت به خواب ظهر دارید به هیچ وجه استراحت نکنید و خود را با چیز دیگری غیر از درس مشغول کنید. ظاهر خود را آراسته کرده و به همراه دوستانتان با یک روحیه شاد به بیرون از منزل رفته و کمی تفریح کنید اما نه در حدی که زیاد خسته شوید. یک شام کم چرب و سبک بخورید و دیرتر از شب های گذشته بخواید. و با انگیزه و نشاط و بدون استرس به سر جلسه بروید مطمئن باشید اگر این برنامه را به کار ببرید احتمال موفقیت شما چند برابر خواهد شد.

با آروزی موفقیت در آزمون وکالت

صابر مجیدی

 

[ جمعه هفتم مهر ۱۳۹۱ ] [ 15:3 ] [ صابر مجیدی ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ برای پاسخ به سوالات حقوقی کاربران ایجاد شده است. نهایت تلاش بنده این است که ظرف کوتاه ترین زمان به سوالات شما عزیزان پاسخ دهم.
امکانات وب
  • گرافیک
  • قالب پرشین بلاگ
  • دریافت کد آمارگیر سایت